2024 Model OLED iPad Pro Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Apple tarafından gerçekleştirilen Let Loose etkinliği ile yeni iPad Air ile birlikte 2024 model OLED ekranlı iPad Pro modelleri tanıtıldı. İşte 2024 OLED iPad Pro özellikleri ve fiyatı hakkında tüm detaylar.

Yeni iPad Pro’nun öncelikle tasarımı öne çıkarılıyor. “Apple tabletini “Yepyeni, inanılmaz derecede ince, inanılmaz derecede güçlü iPad Pro.” Olarak lanse ediyor. Bu yeni tasarımla 11 inç ve 13 inç olarak gelen iPad Pro adeta cam levha olma vizyonunu hayata geçiriyor. 11 inç model sadece 5,3 mm ve 13 inç model ise sadece 5,1 mm kalınlığında.

Şimdi ise diğer önemli yenilik olan OLED tarafına bakalım. OLED ekran ilk kez iPad tabletlere geliyor. Şirket, tek bir OLED panelinin yeterli parlaklık üretemediğini, bu nedenle iki OLED paneli kullanan ve her ikisinden gelen ışığı birleştirerek “olağanüstü tam ekran parlaklığı” sunan son teknoloji ürünü bir ekran geliştirdiklerini söylüyor. Apple buna Tandem OLED adını vermiş durumda. Hem SDR hem de HDR parlaklığı için 1000 nit tam ekran parlaklığı ve 1600 nit zirve HDR parlaklığından bahsediliyor. Tandem OLED, renk ve parlaklık üzerinde milisaniyenin altında kontrol sağlayabiliyor. XDR Precision; daha parlak aynasal vurgular, daha derin gerçek siyahlar, gölgelerde ve düşük ışıkta daha fazla ayrıntı ve hareket halindeki içeriğe daha duyarlı olarak vurgulanıyor. Şirket buna Ultra Retina XDR adını veriyor ve bu özellik her iki modele de geliyor. Kullanıcılara nano dokulu cam seçeneği de sunuluyor.

Performans tarafında ise mevcut iPad Pro’lardaki M2 yerine M4 işlemciye geçiş yapılıyor. M4, Apple Silicon için ileriye doğru atılan büyük bir adımı temsil ediyor. Yeni yonga seti 2. nesil 3nm teknolojisi üzerine inşa edilmiş durumda. M4, öncü teknolojiyle tasarlanmış yeni ekran motorunu içeriyor. M4 tabii ki yeni Pro’ya olağanüstü performans sağlıyor. 4 performans çekirdeği ve 6 verimlilik çekirdeği önceki iPad Pro’daki M2’ye kıyasla %50’ye kadar daha hızlı CPU performansı sunuyor. 10 çekirdekli GPU ile donanımla hızlandırılmış ağ gölgeleme ve ışın izleme de ilk kez iPad’e geldi. M4’teki sinir motoru, günümüz bilgisayarlarındaki tüm sinirsel işlem birimlerinden de daha güçlü. Ana muhafazaya grafit levhalar ve Apple logosuna bakır eklenmesiyle iyileştirilmiş termal performans da termal performansı M2 iPad Pro’dan 4 kata kadar daha hızlı olacak şekilde %20 artırıyor. Hatta orijinal iPad Pro’dan 10 kat daha fazla hız vurgulanıyor.

iPad Pro’nun bir satış noktası da her zaman kameraları olmuştur. Yine durum aynı. 12 MP arka kamerayı kullanarak 4K ProRes video çekmek mümkün. Dört stüdyo mikrofonu, LiDAR tarayıcı ve daha iyi belge taraması için uyarlanabilir TrueTone flaş da dikkat çekiyor. 12 MP ön kamerada tıpkı iPad Air gibi yatay kenara yerleştirilmiş. Ayrıca FaceID’ye ve Apple Pencil için yeni şarj ve eşleştirme sistemine geçiliyor. Tablet yeni Magic Pro ve Apple Pencil Pro ile de uyumlu.

2024 OLED iPad Pro Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2024 OLED iPad Pro Gümüş ve Uzay Siyahı renk seçeneklerine sahip %100 geri dönüştürülmüş alüminyum kasaya sahip. 15 Mayıs tarihinde ülkemize satışa çıkacak olan 11 inç model 45.999 TL ve 13 inç model ise 59.999 TL’den başlayan fiyatlara sahip. Depolama seçenekleri ise 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB olarak sıralanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir