Medvedev’den ‘nükleer silah’ açıklaması: Blöf yapmıyoruz

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski devlet başkanı Dmitriy Medvedev, sosyal medya hesabından, 2 yılı aşkın süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ve Batılı ülkelerin Ukrayna’ya desteği ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AA’nın aktardığına göre, Ukrayna’nın kullandığı uzun menzilli silahların Batılı askerler tarafından kontrol edildiğini savunan Medvedev, bu durumun da askeri yardım yerine savaşa katılma anlamına geldiğini iddia etti. Batılı ülkelerin, Rusya’nın taktik nükleer silah kullanmasına ihtimal vermemesini ‘hata’ olarak tanımlayan Medvedev, “Ne yazık ki bu ne bir korkutma, ne de nükleer bir blöftür” ifadelerini kullandı.

‘YANLIŞ HESAP YAPTILAR’

“Batı ile mevcut askeri çatışma mümkün olan en kötü senaryoya göre gelişiyor” değerlendirmesinde bulunan Medvedev, “Dolayısıyla çatışmanın ‘son aşamaya’ geçme ihtimalini bugün kimse göz ardı edemez” diye konuştu. Dmitriy Medvedev, Batılı ülkelerin birkaç yıl öncesine kadar Rusya’nın Ukrayna ile askeri çatışmaya girmeyeceğine de inandığına işaret ederek, “Yanlış hesap yaptılar. Bir savaş var” dedi.

STOLTENBERG: UKRAYNA’NIN KARŞILIK VEREBİLMESİ GEREKİYOR

ABD basınına yansıyan haberlere göre, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın son dönemde saldırılarını şiddetlendirdiği Harkiv bölgesinde, Rusya topraklarındaki bazı hedeflerin ABD silahlarıyla vurabilmesi için Ukrayna’ya ‘kısmi’ bir izin verdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bugün Çekya’nın başkenti Prag’da devam eden NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı öncesinde basına yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da yeni cephe açtığına dikkat çekerek, Ukrayna’nın müttefik ülkelerce tedarik edilen silahları Rusya topraklarını vurmak için kullanabilmesinin gerekli olduğunu savundu.

Müttefik ülkelerce Ukrayna’ya tedarik edilen silahların Rusya topraklarını vurmak için kullanılabilmesi tartışmalarına istinaden bunun Ukrayna’nın kendi savunma hakkına dahil olduğunu söyleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Şunu da ekleyeyim, Rusya’nın yeni cepheler açtığını gördüğümüz için bu durum daha da acil hale geliyor. Şimdi yine kuzeyden Harkiv bölgesine saldırdılar. Ve ön cephedeki sınır çizgisi aşağı yukarı aynı. Ukrayna’yı Rusya içinden üslenen toplarla füzelerle vuruyorlar ve elbette Ukrayna’nın da kendini savunmak için karşılık verebilmesi gerekiyor.”

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya topçu birlikleriyle saldırılar düzenlediğine işaret ederek, “Bu saldırıları püskürtmek için gelişmiş silahlar kullanmalarına izin verilmezse Ukrayna’nın kendini savunması çok zorlaşır” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA: SİLAHLARIN RUSYA TOPRAKLARINDA KULLANILDIĞINI GÖSTERİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ukrayna’nın İngiltere yapımı Storm Shadow seyir füzeleri ile NATO ülkelerinin sağladığı diğer silahları kullanması konusunda ‘herhangi bir kısıtlama olmadığı’ yönündeki sözlerini değerlendirdi. Zaharova, bu açıklamanın ‘Ukrayna’ya sağlanan Batı silahlarının başından beri Rusya topraklarındaki hedeflere karşı kullanıldığını gösterdiğini’ savundu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir